Southern Utah Science and Engineering Fair

Special Awards Winners, 2014

Award

Name

School Name

AWMA Waste Management Igor Joslin SUCCESS Dixie
American Meteorological Society Andrus Jackson SUCCESS Dixie
American Psychological Association Brianna Brammer SUCCESS Dixie
American Psychological Association Sage Finlinson Delta Middle School
ASM Materials Education Foundation Logan Mathews SUCCESS Dixie
ASM Materials Education Foundation Tyler Yoklavich Helper Junior High School
Association for Women Geoscientists Lhea Livings Success Dixie
Association for Women Geoscientists Carson Tucker Gunnison Valley Elementary
ASU Rob and Melani Walton Sustainability Solutions Initiatives Igor Joslin SUCCESS Dixie
SUU Department of Biology Alan Cruz SUCCESS Dixie
Cedar Breaks District Dental Society Laken Brooking SUCCESS Dixie
Cedar Breaks District Dental Society Jack Christensen Mont Harmon Junior High
Cedar Breaks District Dental Society Sage Bjerregaard Gunnison Valley Elementary
SUU Geology Club Halle Romine Canyon View Middle School
SUU Geology Club Kaylie Sharp Mont Harmon Junior High
SUU Geology Club Tristun Anderson Delta High School
SUU Geology Club Carvel Allen & Joseph Stacey SUCCESS SUU
Intel Excellence in Computer Science Taylor Boardman Delta High School
Intel Excellence in Computer Science Levi Maag SUCCESS Dixie
MU Alpha Theta Award Logan Mathews SUCCESS Dixie
MU Alpha Theta Award Luke Hansen Carbon High School
National Oceanic and Atmospheric Administration Andrus Jackson SUCCESS Dixie
Natural Resources and Land Management Majere' Wintch SUCCESS Dixie
Natural Resources and Land Management Dylan Bjerregaard Gunnison Valley Elementary
Nature High Summer Camp Marcos Ramos-Gutierrez SUCCESS Dixie
Nature High Summer Camp Ryan Sudweeks SUCCESS Dixie
Nature High Summer Camp Mackayla Maness SUCCESS Dixie
Ricoh Corporation Luke Hansen Carbon High School
Ricoh Corporation Kaden Smith SUCCESS Dixie
Society for In Vitro Biology Danielle Middleton SUCCESS Dixie
Society for In Vitro Biology Haisley Brooking SUCCESS Dixie
Stockholm Junior Water Prize Carvel Allen & Joseph Stacy SUCCESS SUU
Stockholm Junior Water Prize Vincent Anella Carbon High School
Stockholm Junior Water Prize Tristun Anderson Delta High School
Stockholm Junior Water Prize Sara Mollner SUCCESS Dixie
Stockholm Junior Water Prize Igor Joslin SUCCESS Dixie
US Air Force Levi Maag SUCCESS Dixie
US Air Force Rafael Diaz SUCCESS Dixie
US Air Force Natasha Fiame SUCCESS Dixie
US Air Force Taylor Boardman Delta High School
US Army Erica Hunt SUCCESS SUU
US Army Brianna Brammer SUCCESS Dixie
US Army Alissa Van Valkenburg SUUCESS Dixie
US Navy/Marine Corps Rafael Diaz SUCCESS Dixie
US Navy/Marine Corps Levi Maag SUCCESS Dixie
US Navy/Marine Corps Taylor Boardman Delta High School
US Navy/Marine Corps Sam Shakespear North Elementary School
US Navy/Marine Corps Bubba Akins Canyon View Middle School
US Dept of Heath & Human Services Jared Winn Canyon View Middle School
US Dept of Heath & Human Services Hannah Shields SUCCESS SUU
US Metric Association Luke Hansen Carbon High School
US Metric Association Jared Winn Canyon View Middle School
Utah Veterinary Medical Association Dallen Tweddell Carbon High School
Utah Veterinary Medical Association Sofia Crompton Mont Harmon Junior High
Yale Science and Engineering Association Igor Joselin SUCCESS Dixie
Broadcom MASTERS  Dylan Bjerregaard Gunnison Valley Elementary
Broadcom MASTERS  Sofia Crompton Mont Harmon Junior High
Broadcom MASTERS  Sadie Webster Canyon View Middle School
Broadcom MASTERS  Kenna Johnson Canyon View Middle School
Broadcom MASTERS  Mathew Monson & Connor Childs Cedar Middle School
Broadcom MASTERS  Emily Anderson Delta Middle School
Broadcom MASTERS  Seth Compass Lava Ridge Intermediate School
Broadcom MASTERS  Emily Jespersen Mont Harmon Junior High
Broadcom MASTERS  Tyler Yoklavich Helper Junior High School
Broadcom MASTERS  Tayden Merrill & Jared Fairey Vista Charter School
Broadcom MASTERS  Ryan Walton Canyon View Middle School
Broadcom MASTERS  Brynn Hart Vista Charter School
Broadcom MASTERS  Jared Winn Canyon View Middle School
Broadcom MASTERS  Jack Christensen Mont Harmon Junior High
Broadcom MASTERS  Brayden Nielson Delta Middle School
Broadcom MASTERS  Sydnee Evans Canyon View Middle School
Broadcom MASTERS  Cashly Curtis Canyon View Middle School
Broadcom MASTERS  Ethan Daniels Mont Harmon Junior High
Broadcom MASTERS Ellyn Ohmes Canyon View Middle School
Broadcom MASTERS Parker Humes Mont Harmon Junior High